Każdy wie, że wszystko co "naj" przyciąga bardziej. Można bowiem spodziewać się spotkania z czymś niezwykłym. I właśnie Polska, to kraj, gdzie to "naj" wyjątkowo łatwo znaleźć, coś najciekawszego, coś najmniejszego, najstarszego czy najwyższego. niejednokrotnie polskie "naj" okazuje się również tym "naj" w Europie, a nawet na całym świecie. Proponuję zatem poszukać te "naj", o których na co dzień wiemy mało lub zupełnie nic.
POLSKA
Rzeczpospolita Polska jest państwem położonym w Europie Środkowej. Całkowita powierzchnia Polski wynosi 312 679 km kwadratowe, co daje nam 70. miejsce w świecie i 9. miejsce wśród państw europejskich pod względem wielkości obszaru. Polskę zamieszkuje 38 495 659 ludzi.
Polacy pod względem liczebności są 34. narodem w świecie. Państwo polskie graniczy z: Niemcami (od zachodu), Czechami i Słowacją (od południa), Ukrainą i Białorusią (od wschodu), Litwą (od północnego wchodu) oraz Rosją (od północy). Od 1 maja 2004 roku Polska jest również członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym granice z Niemcami, Czechami, Słowacją oraz Litwą są wewnętrznymi granicami Unii Europejskiej (te kraje również należą do UE). Granice z Ukrainą, Białorusią oraz Rosją stanowią równocześnie zewnętrzne granice Unii. Większość północnej granicy Polski stanowi Morze Bałtyckie. Utworzona na nim polska wyłączna strefa ekonomiczna graniczy ze strefami Danii i Szwecji. Najdłuższa granica Polski to ta z Czechami (796 km), a najkrótsza z Litwą (104 km). Łączna długość granic wynosi 3511 km. Obecne granice polski zostały ustalone po II wojnie światowej, a oficjalne uznanie granic nastąpiło dopiero w 1991 roku.
Administracyjnie Polska podzielona jest na 16 województw. Województwa dzielą się na 380 powiatów. Najmniejszymi jednostkami powiatu terytorialnego kraju są gminy. Jest ich w sumie 2479, w tym dużych miast 305, małych miast i dużych wsi 608, a małych wsi 1566.
NAJWIĘKSZE WOJEWÓDZTWO W POLSCE
Największym polskim województwem pod względem powierzchni jest województwo mazowieckie (35 558,47 km. kwadratowych). Kolejnymi są odpowiednio drugie, trzecie, czwarte itd. miejsce: wielkopolskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, podlaskie, dolnośląskie, pomorskie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, podkarpackie, małopolskie, lubuskie, śląskie, świętokrzyskie, oraz najmniejsze - opolskie.
NAJWIĘKSZY POWIAT W POLSCE
Największym pod względem powierzchni powiatem ziemskim jest powiat białostocki (w woj. podlaskim), największym powiatem grodzkim jest Warszawa (woj. mazowieckie). Zaś najmniejszym powiatem ziemskim jest powiat bieruńsko-lędziński (woj. śląskie), najmniejszy grodzki powiat to miasto Świętochłowice (również w woj. śląskim).
KRAŃCE POLSKI
Najdalej wysuniętymi krańcami terytorium Polski są: na północy wybrzeże klifowe w Jastrzębiej Górze, na południu bieszczadzki szczyt Opołonek, na wschodzie zakole rzeki Bug koło miejscowości Zosin i na zachodzie zakole rzeki Odra koło miasta Cedynia. Z północy na południe Polska ma długość 649 km, zaś ze wschodu na zachód ciągnie się przez 689 km. Fakt ten powoduje, że w naszym kraju mamy różnicę czasową między wschodem a zachodem i wynosi ona 40 minut (gdy w Zosinie jest 8.00 to w Osinowie Dolnym (zachodni kraniec) w rzeczywistości jest dopiero 7.20). Tak samo jest z długością dnia między północą a południem - różnica wynosi nawet 1,5 godziny (czyli zimą dzień w Zakopanem trwa dłużej niż w Sopocie, a latem jest odwrotnie).
POLSKIE ZAGADKI KLIKNIJ
POLSKIE ZAGADKI KLIKNIJ