wtorek, 24 marca 2020

Książka kucharska


  Czy Wy wiecie? Czy Wy wiecie?... Co się jada na świecie? Co to jest książka kucharska? 
  No ba, niech zgadnę, że uśmiechacie się pod nosem. 😄 W swoim życiu każdy przynajmniej raz widział książkę kucharską, a niektórzy się w niej zakochali i mają jedną lub kilka w swoich domowych zbiorach.

Kucharz przy szwedzkim stole (zdj.: Internet)
  Książka kucharska to zbiór magii kuchennej... Oczywiście, że żartuję, ale przyznacie mi chyba rację, że prawdziwi mistrzowie kuchni potrafią z jej pomocą wyczarować niesamowite przysmaki. Wystarczy tylko pooglądać zdjęcia na stronach internetowych lub programy kulinarne w telewizji. A ślinka od razu leci.


 Skąd się biorą przepisy w książkach kucharskich i jak to jest, że wszystkie wychodzą? No prawie wszystkie...😎
Anastazja (zdj.: masterchefjunior.tvn.pl)
 Przepis kulinarny to mniej lub bardziej szczegółowy opis czynności, dzięki którym można przygotować konkretne danie. Dobry przepis powinien zawierać: nazwę potrawy, listę potrzebnych składników (ich dokładną ilość), opis jak krok po kroku wykonać danie (czas przygotowywania), informację, jak je podać. Zbiór wielu przepisów kulinarnych to właśnie książka kucharska.

Książki kulinarne (zdj.: Internet)

 Książki kucharskie mogą byś układane tematycznie (np. "Kuchnia polska", "Kuchnia europejska", "Przepisy babci") lub być zbiorem różnych ulubionych potraw jakiegoś kucharza (np. "Kuchenne rewolucja. Przepisy Magdy Gessler"). Najbardziej popularną wersją zbiorów przepisów są książki papierowe. Jednak coraz bardziej popularne stają się  blogi kulinarne i strony - są wygodniejsze: wystarczy mieć dostęp do Internetu, a ulubiony przepis znajdzie nam wyszukiwarka, a dodatkowo inni użytkownicy w swoich komentarzach dadzą nam znać, czy danie jest dobre. 

Blogi kulinarne (zdj.: Internet)
 Skąd się biorą przepisy? - Z wyobraźni. Są ludzie, którzy lubią smakować, szybko rozpoznają smaki i potrafią je łączyć tak, że powstają nowe dania. Do takich ludzi zaliczają się szefowie kuchni, wykształceni kucharze, np. Robert MakłowiczMagda Gessler, Daria Ładocha i in. Są też zwykli ludzie, którzy lubią gotować i wymyślają nowe przepisy, a następnie tworzą swoje zbiory kulinarne. Są wśród nich także dzieci. Na pewno je znacie: to uczestnicy programu "Mastechef junior". 

Okładka starej książki kulinarnej (źródło Wikipedia)


  Pierwsze przepisy powstawały w głowach domowych kucharek (mam, babć). Były one przekazywane z ust do ust - czyli dziewczęta, pomagające swoim mamom uczyły się od nich sposobu przygotowywania dań. Dopiero pojawienie się kuchni dworskiej i prawdziwych kucharzy spowodowało prawdopodobnie, że przepisy zaczęto ręcznie zapisywać. Najstarszy zapisany i zachowany do dziś przepis pochodzi z Babilonu z XVI wieku przed naszą erą (czyli powstał ok. 3700 lat temu 😱 ). Przetrwały do naszych czasów także najstarsze przepisy chińskie z VI wieku przed naszą erą (ok. 2700 lat temu) i opisują jak przyrządzić mięso, ryż, zupy. W Europie pierwsze zbiory przepisów pojawiły się ok. V wieku przed naszą erą.

 Dopiero wynalazek druku spowodował, że książki kulinarne stały się bardziej popularne. Pierwsza wydrukowana książka kulinarna ukazała się w 1470 roku w Rzymie. Od tamtej pory pojawia się ich coraz więcej na rynku księgarskim. Mogą je kupić nie tylko kucharze nadworni, ale i zwykłe gospodynie. 
  
Naleśniki (źródło: gotujmy.pl)

  Największą popularnością książki kulinarne cieszyły się we Francji. Są też kraje, w których bardzo długo większość przepisów przekazywana była z ust do ust (np. w Irlandii). Jedno jest pewne - dla nas te stare książki są bardzo cennym źródłem wiedzy o dawnych przysmakach: co jadano codziennie lub na święta, jak przyrządzano potrawy i jak je podawano.


 Dość jednak o tych książkach, bo się głodna zrobiłam... może naleśniki? 😋


NALEŚNIKI BUDYNIOWE
Składniki: 4 jajka, 1 szklanka mąki, 2 budynie waniliowe, cukier wanilinowy, szczypta soli, 1,5 - 2 szklanki mleka.
Przygotowanie: Jajka wbijamy do miski, dodajemy sól, cukier wanilinowy. Ubijamy mikserem. Dodajemy mleko, budyń w proszku i mąkę. Ubijamy. Naleśniki smażymy na rozgrzanej patelni. Podajemy z dżemem i ulubionym owocami.
Smacznego!

Zachęcam Was do tworzenia swoich własnych przepisów. Pamiętajcie jednak, że na każdym talerzu powinna znaleźć się porcja świeżych warzyw i owoców. 💪

Owoce i warzywa (praca uczniów kl. 2B)

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł 😍. Też lubię gotować i piec z mamą😋 Zosia

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe przepisy napewno któryś wykorzystamy��Maja

    OdpowiedzUsuń
  3. PRZEPIS NA PYSZNE KRUSZONKI od Zosi
    Kruszonka z owocami
    Składniki:
    - 8 łyżek mąki krupczatki lub pszennej
    -5 łyżek cukru brązowego
    - 50g masła
    - ulubione owoce u mnie były to borówki maliny truskawki mogą być mrożone lub świeże
    Przygotowanie:
    Do miski wsypujemy mąkę, cukier i drobno pokrojone masło. Palcami mieszamy wszystkie składniki, aż zrobią się małe grudki ciasta, muszą być sypkie nie zbite.
    Do małej foremki wsypujemy dwie łyżki kruszonka ( ciasta) na to dajemy 1 łyżkę owoców i posypujemy znów kruszonka. Całość pieczemy w nagrzanym piekarniku nastawionym na 180 Celsjusza około 20 min. Górna kruszonką ma być zarumienione.
    Smacznego😁

    OdpowiedzUsuń