archiwum prywatne |
Czy zauważyliście, jak kolorowo i świeżo zrobiło się wokół? Ptaki jakby głośniej śpiewają. Temperatura nas rozpieszcza i dzień wydłuża się coraz bardziej.
Wiosna to jedna z czterech pór roku charakterystyczna dla strefy klimatu umiarkowanego, czyli tej, w której my mieszkamy. Nie znajdziecie jej na południu naszej planety (na południowej półkuli), bo w klimacie tropikalnym mamy do czynienia tylko z mokrą i suchą porą roku.
Kiedy więc się zaczyna ta nasza wiosna? Można by się pokusić na stwierdzenie, że ona ma dwa początki: astronomiczny i meteorologiczny. Porę roku astronomiczną wyznacza się na podstawie układu (pochylenia) Ziemi względem Słońca, a ich występowaniu towarzyszy zmiana długości dnia i nocy. Astronomiczne pory roku zaczynają się wówczas:
20 marca - wiosna (równonoc wiosenna);
21 czerwca - lato (przesilenie letnie/najkrótsza noc w roku);
22 września - jesień (równonoc jesienna);
21 grudnia - zima (przesilenie zimowe/najkrótszy dzień w roku).
Wierzba (archiwum prywatne) |
Natomiast pory roku meteorologiczne są wyznaczane na podstawie obliczeń średnich statystycznych różnych danych. Dane potrzebne do tych obliczeń często się zmieniają - nie są stałe, więc przyjęto, że:
wiosna trwa od 1 marca do 31 maja;
lato trwa od 1 czerwca do 31 sierpnia;
jesień trwa od 1 września do 30 listopada;
zima trwa od 1 grudnia do 28 (29) lutego.
Pory roku meteorologiczne nazywamy też porami kalendarzowymi.
Ciekawostką jest, że te na południowej półkuli również można rozróżnić cztery pory roku, ale wypadają one w zupełnie innych okresach: wiosna trwa od 1 wrześnie do 30 listopada, lato od 1 grudnia do 28 lutego, jesień od 1 marca do 31 maja, a zima od 1 czerwca do 31 sierpnia.
Inną ciekawostką jest fakt, że w Polsce wyróżnia się jeszcze inną nazwijmy to "mini porę roku" - PRZEDWIOŚNIE. Jest to okres między prawdziwą zimą i wiosną właściwą: jest jeszcze szaro-buro, bardzo szybko zmienia się pogoda, topnieje wtedy śnieg, zaczynają kwitnąć zwiastuny wiosny przebiśniegi, krokusy, leszczyna czy przylaszczka. Na straganach warzywnych można kupić nowalijki, czyli świeże warzywa.
Wczesna czy późna - pewne jest jedno, że wiosną do życia budzą się rośliby (wypuszczają pierwsze liście, a niektóre kwitną) i zwierzęta, które zwiększają swoją aktywność po zimowym śnie, mają młode potomstwo. Powracają do Polski niektóre ptaki (materiał z Naszej Szkoły Domowej), które zimowały w ciepłych krajach, np. bociany, kukułka, słowik, wilga, dudek. Świat nabiera barw i płyną piękne dźwięki przyrody.
Ślimaczek (archiwum prywatne) |
Wiosna, ze względu na radość i kolory, które przynosi stała się inspiracją dla wielu artystów:
muzyków: Antonio Vivaldie , Camille Saint-Saëns , Marek Grechuta , Skaldowie oraz malarzy czy rzeźbiarzy, przedstawia to prezentacja (źródło: Elisabeth62). Charakterystyczne cechy wiosny zostały zawarte w wielu przysłowiach ludowych:
- W marcu jak w garncu;
- Kwiecień plecień poprzeplata, trochę zimy, trochę lata;
- A jak wiosna liście splata, spuszczaj zimę, czekaj lata;
- Skowronka pieśń, to o wiośnie wieść;
- A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy;
- Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje;
- Kiedy żurawie wysoko latają, prędkiej się wiosny ludzie spodziewają.
Na koniec proponuję mały quiz o wiośnie 💚 A może stworzysz wiosenny pejzaż? 😃 Koniecznie pochwal się nim w komentarzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz