czwartek, 21 maja 2020

Historia Lampo (Maja Mośko)

   Historia zaczyna się od momentu, kiedy Adela prawie wpadła pod koła pociągu.
Lampo szybko to zauważył, zepchnął ją z torów i w ten sposób uratował jej życie. Na szczęście sam też zdążył uciec. Adela pogłaskała go i powiedziała, że jest bardzo dzielny.
   Później Lampo wyjechał z Matttimo ze swoim panem i jego rodziną do Azji. Tam zakochał się w pięknej suczce o imieniu Szanti, która była bardzo samotna. Po 2 latach urodziły im się szczenięta. Lampo wraz z rodziną nadal lubił jeździć pociągami i podróżować. Małe szczeniaki urosły i również pomagały ludziom w różnych sytuacjach. Na przykład niewidomym wsiadać do pociągu.
   Rodzina Lampo dostała w Indiach medal za bohaterstwo i pomoc innym.
I żyli długo i szczęśliwie.

środa, 20 maja 2020

O psie... (Igor Stykała)


   Historia ta wydarzyła się we Włoszech. W pewne lipcowe popołudnie z pociągu na stacji w

Marittimie wyszedł kundel. Zawiadowca go przygarnął i po pracy razem poszli do bufetu. Zawiadowca mieszkał w Piombino. Przywiózł psa do domu, a jego dzieci nazwały psa Lampo. P kolacji zawiadowca i Lampo wrócili na stację. Pies wskoczył do wagonu pociągu. 
- Lampo! - zawołał kolejarz, ale pociąg już odjeżdżał.
   Rano Lampo był już z powrotem na stacji w Marittimie. I tak już było. Pewnego dnia Lampo pojechał do Turynu,  czym zawiadowca dowiedziała się od elektrotechnika Edwarda. Gdy zaś Lampo jechał do Reggio, kelner poczęstował go kolacją. Jednak gdy Lampo wchodził do pociągu, zamykające się drzwi przytrzasnęły go. 
- O, biedaku! - powiedziała starsza pani. - Już mój Pietro się tobą zajmie.
Mąż starszej kobiety potrafił nastawiać złamane kości. Calutką zimę oboje dbali o psa. Któregoś dnia Lampo wrócił do Marittimy. Jednak zawiadowca wysłał psa do wuja na Sycylię.
Lampo uciekł z wyspy i jesienią do Marittimy przywieziono rannego psa. Natychmiast wezwano weterynarza. 
   Pewnego dnia, gdy Lampo już wyzdrowiał, mała Adele bawiła się na torach. Lampo uratował ją przed nadjeżdżającym pociągiem.
- Nasz bohater! - powiedział zawiadowca.

O psie, który jeździł koleją (Jan Pewniak)

   Włochy to piękny kraj. Kto spojrzy na mapę, znajdzie je od razu. 
   Pewnego razu na stacji kolejowej w Marittimie oczekiwał na pociąg, który jechał z Turynu do Rzymu. Był upalny dzień, na peronie było pusto. Tylko zawiadowca wyszedł, by zobaczyć pociąg elektryczny, który był już na peronie. W ostatniej chwili wysiadł z niego pies. Podbiegł do zawiadowcy i pokiwał ogonem. Zawiadowca zapytał go, czy jest głodny? I dał mu swoje kanapki. Nadano mu imię Lampo. Pies przywiązał się do kolejarza i jego dzieci. lampo podróżował pociągami zawsze wracał. Wszyscy pracownicy go polubili. Zawiadowca musiał się pożegnać z psem, bo naczelnik kazał go przenieść. 
   Zawiadowca oddał psa do wuja na Sycylię. Wszyscy za nim tęsknili. Po kilku dniach Lampo wrócił i został przyjacielem na zawsze.

Dalsze historie Lampo (Kasia Ilczuk)

   Lampo zauważył Adelę na torach i uratował ją spod pociągu. Zawiadowca zauważył Adelę i Lampo z okna i szybko do nich pobiegł. Wyciągnął ich z torów. Pojechał do domu z Adel i Lampo. Zjedli kolację. Opowiadał, co się stało na stacji. 
Lampo 
   Następnego dnia Lampo pojechał koleją do Pawii i spędził tam jedną noc i dwa dni. Zwiedzał miasto, oglądał różne okolice. Ściemniło się, więc kundel był zmęczony. Poszedł do jakiegoś domu i zaskrobał w drzwi. Otworzyła mu miła pani i zaprosiła Lampo do środka. Przy stole siedział pan i dwójka dzieci. Pani dała psu jeść i sama usiadła do stołu. Gdy wszyscy zjedli kolację,  poszli spać. Lampo dostał koc i legowisko na podłodze obok łóżka dzieci. Następnego dnia obudziły go dzieci wołające na śniadanie. Kundel zbiegł ze schodów i zaczął jeść z całą rodziną. Po śniadaniu wyszli na spacer, oczywiście z Lampo. Wrócili do domu i zjedli obiad. Po obiedzie dzieci bawiły się z Lampo przez godzinę. Potem Lampo odpoczywał, a dzieci czytały lekturę. A następnie zjedli kolację. Po kolacji kundel pożegnał się i poszedł na stację. Wsiadł w pociąg i wrócił do domu. W domu czekali na niego zawiadowca, dzieci i żona zawiadowcy. Dzieci od razu pobiegły do Lampo i go ściskały. Potem wszyscy poszli spać. Następnego dnia Gina, Roberto i Adel bawili się z psem.

O psie który jeździł koleją (Justunka Bartelak)

   Pewnego dnia na stacji w Marittimie pojawił się pies Lampo i zaprzyjaźnił się z zawiadowcą. Staje się częścią jego życia, ulubieńcem jego rodziny i przyjaciół. Zdobywa sławę, bo podróżuje pociągami i wie do którego ma wsiąść, żeby dotrzeć do celu. 
pomnik Lampo
   Jednak okazuje się, że nie może dłużej przebywać na stacji, więc zawiadowca wysyła go do wuja na Sycylię. Pies z tęsknoty ucieka do Marittimy. Jest bardzo zmęczony, że cudem przeżywa. Pewnego dnia na stację przyjeżdża rodzina kolejarza z jego malutką córeczką Adel. Okazuje się, że dziewczynka bawi się na torach przed nadjeżdżającym pociągiem. Lampo spycha ją z torów i ją ratuje. 
   Lampo został wielkim bohaterem. Zawiadowca pozwolił mu zamieszkać w domu od tej pory razem szli do pracy i wracali razem do domu. Pomnik Lampo do dziś znajduje się na stacji.

piątek, 15 maja 2020

Jeszcze inny 20 rozdział (T. Saranek)

   Lampo nie czuł się dobrze, więc zawiadowca postanowił, że weźmie go do domu i tak zrobił. Następnego dnia Lampo czuł się lepiej. Dzieci się bardzo cieszyły, bo nie wiedziały, że Lampo nadal się wymyka. 

   Pewnego dnia Lampo nie wrócił. Zawiadowca i dzieci myśleli, że Lampo umarł. Po tygodniu Lampo wrócił. 

- Lampo, martwiliśmy się!
- Tak bardzo, bardzo.
- Pisek! Pisek! - wołała Adela.
   Lampo następnego dnia wrócił na stację razem z zawiadowcą. Spotkali tam naczelnika, który powiedział, że Lampo może zostać na stacji. Trzy dni później dom naczelnika stanął w płomieniach. Dom jego był za stacją. Zawiadowca i Lampo pobiegli do domu naczelnika. Gdy dotarli na miejsce, zobaczyli naczelnika stojącego w oknie. Zawiadowca napisał w notesie wiadomość i dał Lampo. 
- Zanieś ją do innych pracowników! - powiedział.
Lampo pobiegł na stację.
- O! Lampo, co to? - pracownik wziął list i go odczytał: "Pilnie do domu naczelnika przynieście drabinę!".
Pracownicy chwycili drabinę i pobiegli do domu naczelnika, a Lampo za nimi. Przystawili drabinę do okna i naczelnik zszedł w dół, a po dwóch minutach przyjechała straż pożarna i ugasiła pożar.
   Bohaterski czyn Lampo uratował naczelnika. W nagrodę Lampo dostał: roczny zapas psich sucharków, wygodne legowisko i pozwolenie na przebywanie na stacji ile tylko chce! I mieszkał tam długo i szczęśliwie.
Koniec.

Pies, który jeździł koleją (S. Misiurek)


   Był sobie piesek. Jeździł koleją. Miał panią Adelę, która się nim opiekowała. Pewnego dnia miała ona wypadek. Wpadła pod pociąg. Na pomoc przyszedł pies. Uratował jej życie. Sam był ciężko ranny. Przeżył i był bardzo szczęśliwy, że uratował swoją panią.

   Kiedy wyzdrowiał, znów zaczął jeździć koleją. Był bohaterem. Okazało się, że Lampo był wiernym psem, a przywiązanie do swojej pani było ważniejsze od tego, że mógł zginąć.

poniedziałek, 11 maja 2020

Fajne rzeczy z niefajnych śmieci

Natalia
Czy wiesz, ile śmieci rocznie produkują mieszkańcy Europy? Średnia ilość przypadająca na jednego mieszkańca, to ok. 500 ton. Sporo, prawda? 

Kasia
Maja Mośko
500 ton to prawie  tyle, co 100 dorosłych słoni, 50 samochodów ciężarowych lub 3 ogromne samoloty pasażerskie. Duża część śmieci to opakowania, często wykonane z materiałów, które poddawane są recyklingowi. Recykling to po prostu ponowne wykorzystanie materiałów. Bardzo wiele opakowań produktów codziennego użytku, szczególnie produktów spożywczych, które każdy z nas znajdzie w swojej lodówce, wykonanych jest z materiałów dających się wykorzystać ponownie. Takie śmieci są segregowane, czyszczone i przerabiane na materiał, z którego produkowane są nowe przedmioty.

Maja Mołdawan

Zastanawiasz się jakie materiały nadają się do ponownego wykorzystania? Podpowiem ci!






To między innymi plastik, z którego wykonane są  np. butelki na mleko lub wodę mineralną; aluminium - z niego wytwarza się między innymi puszki na napoje; a także papier, mający wiele zastosowań w produkcji opakowań.




Filip

Recykling to skomplikowany proces, dzięki któremu możemy  dbać o środowisko. Ty też spróbuj przerobić to, co nadaje się już na śmietnik na nowe przedmioty. Plastikowe butelki, nakrętki, papierowe kubeczki czy wytłoczki, korki, puszki, słomki, a nawet rolki po papierze toaletowym lub skarpetki bez pary - między innymi z tych przedmiotów wykonasz jakieś inne przedmioty.
Mateusz





Tworząc swoje arcydzieła, pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wykonywaniu trudnych elementów lub poproś rodziców o pomoc. 



Zosia

środa, 6 maja 2020

Pies, który jeździł koleją - Maja Mł.


   Pewnego ciepłego lipcowego dnia na stacji kolejowej w Marittimie pojawił się pies. Był średniej wielkości kundelkiem z opadniętym jednym uchem. Na owego psa zwrócił uwagę zawiadowca. Pracownik kolei polubił psiaka, nadając mu imię Lampo.
   Lampo skradł serca wszystkim pracownikom stacji kolejowej. Kundelek ten miał nietypowe jak na psa hobby. Ulubionym zajęciem Lampo były podróże koleją. Pies ten miał wiele przygód, kilka razy miał też wypadki. Lecz za każdym razem Lampo otrzymywał pomoc dobrych ludzi. Kiedy Lampo uratował córkę zawiadowcy przed nadjeżdżającym pociągiem, stał się bohaterem w Marittimie. Naczelnik kolei oficjalnie mianował go pracownikiem stacji. Od tej pory Lampo codziennie rano wychodził z zawiadowcą do pracy, a wieczorem wracali razem do domu.
   Lampo w domu zawiadowcy odnalazł szczęście, miłość i oddanie całej rodziny.

Konstytucja cz.3 RZECZPOSPOLITA

Wszyscy dbamy o nasze otoczenie.
"Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym  wszystkich obywateli". Tak brzmi w całości artykuł pierwszy - czyli najważniejszy - Konstytucji RP. Jest krótki i łatwo go zapamiętać. W dalszych artykułach zapisano, że językiem urzędowym RP jest język polski (art. 27), godłem - wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu" (art. 28/1), barwami narodowymi są kolory biały i czerwony (art. 28/2), hymnem jest "Mazurek Dąbrowskiego" (art. 28/3), a stolicą - Warszawa (art. 29).



POLSKA JEST DOBREM WSPÓLNYM
Ale co to znaczy? Pomyśl o szkolny boisku albo o huśtawce w parku, gdzie umawiacie się na plotki - wkurzasz się, gdy ktoś tam coś zniszczy albo nabrudzi? Dbasz o takie miejsca, ponieważ lubisz tam przebywać z innymi. To dobro wspólne i takim dobrem jest Twój kraj - Polska.

JĘZYK URZĘDOWY
To język dokumentów państwowych. W domu, w sklepie, na basenie możesz mówić jak chcesz - po śląsku, kaszubsku, czesku, rosyjsku i w każdym innym języku - byleby cię rozumiano. Ale już na egzaminach w szkole - i ustnych, i pisemnych - musisz używać poprawnego języka polskiego, dlatego warto się go uczyć.
Obecne godło Polski.

GODŁO
Wzorem dla polskiego godła jest orzeł bielik - symbol siły i wolności. Ptak patrzy w prawą stronę. Wizerunek orła w polskim godle zmieniał się; w czasach Polski Ludowej orzeł nie nosił korony.

BARWY NARODOWE
Biała barwa oznacza czystość moralną i wierność ideałom, a czerwona symbolizuje ogień, czyli odwagę i waleczność. Na fladze RP obie barwy są ułożone w równoległe pasy jednakowej  szerokości.

To flaga Polski. Te same barwy, ale w odwrotnym
układzie występują na fladze Monako i Indonezji.
PROTOKÓŁ FLAGOWY
Flaga na gmachu Sejmu oznacza, że trwają obrady.
Flaga państwowa na maszcie oznacza uroczystość albo święto, opuszczona do połowy masztu - żałobę. Flaga nad Pałacem Prezydenckim lub Belwederem wskazuje, gdzie przebywa prezydent. Na fladze prezydenta widnieje godło Polski. Zniszczone flagi państwowe należy spalić, a te związane z historycznymi wydarzeniami przekazać do muzeum. Wisząca flaga nie powinna dotykać ziemi, wody, budynków ani osób. 2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi RP.

HYMN 
Jan Henryk Dąbrowski

Wbrew nazwie "Mazurek Dąbrowskiego" to nie mazurek (szybki taniec ludowy), tylko mazur (taniec szlachecki), zaś autorem tekstu jest Józef Wybicki. Pieśń powstała w 1797 roku dla żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech dowodzonych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a od 1927 roku jest hymnem Polski. Podczas publicznego wykonania hymnu mężczyźni zdejmują nakrycie głowy, a żołnierze  mundurach salutują do czapki.

Pomnik syrenki w Warszawie.

STOLICA
Mimo że w 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę dworu królewskiego z Krakowa do Warszawy, koronacje nadal odbywały się na Wawelu. Tylko dwóch polskich monarchów koronowało się w Warszawie: Stanisław Leszczyński (1705) i Stanisław August Poniatowski (1764), ostatni polski król. Godłem polskiej stolicy jest warszawska syrenka. 





poniedziałek, 4 maja 2020

Konstytucja cz. 2 KONSTYTUCJA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dzięki ustaleniom, które zapadły przy Okrągłym Stole,
możemy dziś np. swobodnie podróżować po świecie.
W konstytucji są zawarte prawa regulujące wszystkie dziedziny życia w kraju, w tym prawa dzieci. Obowiązującą obecnie w Polsce konstytucję uchwalono 2 kwietnia 1997 roku, na wspólnym posiedzeniu posłów i senatorów, zwanym Zgromadzeniem Narodowym. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej składa się z preambuły i 13 rozdziałów, zawierających razem 243 artykuły; artykuły z kolei dzielą się na ustępy. Często długą nazwę "Rzeczpospolita Polska" zapisuje się w skrócie RP.

OTWARCIE NA ŚWIAT
Podczas rozmów Okrągłego Stołu uchwalono, że w Polsce odbędą się naprawdę wolne wybory, których wyniki nie zostaną sfałszowane. Takie wybory odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku. Był to początek wielkich zmian ustrojowych w kraju.

Obrady Okrągłego Stołu trwały od lutego do kwietnia 1989 r.
Teraz ten stół można zobaczyć w Pałacu Prezydenckim.
OKRĄGŁY STÓŁ
Na pewno znasz legendę o królu Arturze. On i jego rycerze obradowali zawsze przy okrągłym stole, żeby nikt nie czuł się ważniejszy od innych. W 1989 roku również przy okrągłym stole władze Polski Ludowej zasiadły do rozmów z obywatelami domagającymi się reform kraju.

BŁĘDY W KONSTYTUCJI
Każdemu zdarza się popełnić błąd, ale to, co łatwo
poprawić w zeszycie, w ważnych aktach
prawnych musi zostać poprawione za pomocą ustawy.
Prace nad Konstytucją RP trwały osiem lat. Najpierw o jej kształt spierali się politycy, potem pracowali nad nią prawnicy i językoznawcy. Mimo to w opublikowanym tekście znalazły się dwa proste błędy: "by" zamiast "być" i "organizacyjne" zamiast "organizacyjnie". Można je było poprawić dopiero po czterech latach, gdy Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ogłaszania ważnych dokumentów państwowych. 

GDZIE MOŻNA PRZECZYTAĆ KONSTYTUCJĘ RP?
Preambuła jest jak piękne wejście do budynku
Konstytucję RP w postaci książki znajdziesz w każdej bibliotece publicznej. W wersji elektronicznej jest dostępna na stronie internetowej Sejmu: www.sejm.gov.pl, w zakładce PRAWO. Można ją tam przeczytać w pięciu językach.


PREAMBUŁA 
Preambuła to uroczysty wstęp do Konstytucji RP, w którym wyjaśniono, kto i dlaczego uchwalił nową ustawę zasadniczą. Jest jak piękny przedsionek do świątyni. Żeby lepiej zapamiętać to kolejne trudne słowo, powtórz je dwa razy. 

Barbara Odnous "Konstytucja Polski"

Konstytucja cz. 1 REGUŁY GRY

Od wieków podanie rąk podczas powitania
świadczy o przyjaznym nastawieniu witających się osób.
Żyjemy w świecie reguł. Niektóre - np. kodeks drogowy, karta praw ucznia lub regulamin WhatsApp'a - są spisane. Inne obowiązują jako niepisany zwyczaj. Nikt nie podpisuje zobowiązania, że będzie się witał ze znajomymi, ale spróbuj nie powiedzieć komuś "Cześć". A jak zareagujesz, gdy ktoś chciał podejrzeć czytanego przez Ciebie SMS-a. Już słyszę ten okrzyk oburzenia: Tak się nie robi! No właśnie, to też są reguły. Zbiorem reguł określających ustrój państwa, a także prawa i obowiązki obywateli jest KONSTYTUCJA lub inaczej - USTAWA ZASADNICZA. Zasadnicza, czyli NAJWAŻNIEJSZA. Wszystkie inne akty prawne muszą być z nią zgodne.

Taki znak oznacza ścieżkę rowerową.
ZNAK CZY GRAFFITI
Czy rower narysowany na drodze to dzieło artysty? Oczywiście nie. To znak drogowy. Dzięki przepisom ruchu drogowego możemy bezpiecznie poruszać się. Co oznacza taki znak? Przeczytaj podpis pod zdjęciem.




Każda konstrukcja musi być dobrze przemyślana...

KONSTRUKCJA PAŃSTWA
Konstytucja to długie słowo. Żeby je szybciej zapamiętać, można je zrymować np. ze słowem konstrukcja - kojarzącym się z klockami Lego. Konstytucja jak konstrukcja. Tą konstrukcją jest państwo, a klockami są artykuły prawa, które mają zapewnić obywatelom godne życie.


OBYWATELSTWO to przynależność do danego państwa, czyli do grona jego obywateli.



Paszport to taki dowód osobisty,
którym posługujemy się za granicą.
CZY DZIECKO TO OBYWATEL?
Obywatel to człowiek, który podlega prawu danego pastwa. Nie ma znaczenia wiek - dzieci są takimi samymi obywatelami jak dorośli, choć nie mają jednakowych praw. Nie liczy się też kolor skóry, uroda, stan zdrowia, wykształcenie, wyznanie, zamożność.

OBYWATEL ŚWIATA
Czasem ktoś mówi o sobie, że jest obywatelem świata. Zwykle oznacza to, że lubi podróżować i wszędzie czuje się jak u siebie w domu, ale ma paszport jednego państwa.

Piloci ściśle stosują się do poleceń wydawanych przez służby
naziemne, co zapobiega wypadkom na lotniskach.

ULICE NA NIEBIE
Na niebie nie ma znaków drogowych, obowiązują za to przepisy ruchu lotniczego. Samoloty poruszają się w powietrzu po ściśle wyznaczonych trasach, co zapobiega kolizjom. Nad organizacją ruchu lotniczego czuwają kontrolerzy lotów.



Odpowiednie przepisy określają m.in. wielkość
piłki, bramek i boiska piłkarskiego.
KONSTYTUCJA FIFA
Na całym świecie obowiązują takie same zasady gry w piłkę nożną. Zostały one ustalone przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA). Przepisy FIFA są dla zawodników jak konstytucja dla obywateli. Inne dyscypliny sportowe też mają swoje reguły, dzięki którym wiemy, jak wygląda piłka do koszykówki albo do tenisa.