środa, 6 maja 2020

Konstytucja cz.3 RZECZPOSPOLITA

Wszyscy dbamy o nasze otoczenie.
"Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym  wszystkich obywateli". Tak brzmi w całości artykuł pierwszy - czyli najważniejszy - Konstytucji RP. Jest krótki i łatwo go zapamiętać. W dalszych artykułach zapisano, że językiem urzędowym RP jest język polski (art. 27), godłem - wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu" (art. 28/1), barwami narodowymi są kolory biały i czerwony (art. 28/2), hymnem jest "Mazurek Dąbrowskiego" (art. 28/3), a stolicą - Warszawa (art. 29).



POLSKA JEST DOBREM WSPÓLNYM
Ale co to znaczy? Pomyśl o szkolny boisku albo o huśtawce w parku, gdzie umawiacie się na plotki - wkurzasz się, gdy ktoś tam coś zniszczy albo nabrudzi? Dbasz o takie miejsca, ponieważ lubisz tam przebywać z innymi. To dobro wspólne i takim dobrem jest Twój kraj - Polska.

JĘZYK URZĘDOWY
To język dokumentów państwowych. W domu, w sklepie, na basenie możesz mówić jak chcesz - po śląsku, kaszubsku, czesku, rosyjsku i w każdym innym języku - byleby cię rozumiano. Ale już na egzaminach w szkole - i ustnych, i pisemnych - musisz używać poprawnego języka polskiego, dlatego warto się go uczyć.
Obecne godło Polski.

GODŁO
Wzorem dla polskiego godła jest orzeł bielik - symbol siły i wolności. Ptak patrzy w prawą stronę. Wizerunek orła w polskim godle zmieniał się; w czasach Polski Ludowej orzeł nie nosił korony.

BARWY NARODOWE
Biała barwa oznacza czystość moralną i wierność ideałom, a czerwona symbolizuje ogień, czyli odwagę i waleczność. Na fladze RP obie barwy są ułożone w równoległe pasy jednakowej  szerokości.

To flaga Polski. Te same barwy, ale w odwrotnym
układzie występują na fladze Monako i Indonezji.
PROTOKÓŁ FLAGOWY
Flaga na gmachu Sejmu oznacza, że trwają obrady.
Flaga państwowa na maszcie oznacza uroczystość albo święto, opuszczona do połowy masztu - żałobę. Flaga nad Pałacem Prezydenckim lub Belwederem wskazuje, gdzie przebywa prezydent. Na fladze prezydenta widnieje godło Polski. Zniszczone flagi państwowe należy spalić, a te związane z historycznymi wydarzeniami przekazać do muzeum. Wisząca flaga nie powinna dotykać ziemi, wody, budynków ani osób. 2 maja obchodzimy w Polsce Dzień Flagi RP.

HYMN 
Jan Henryk Dąbrowski

Wbrew nazwie "Mazurek Dąbrowskiego" to nie mazurek (szybki taniec ludowy), tylko mazur (taniec szlachecki), zaś autorem tekstu jest Józef Wybicki. Pieśń powstała w 1797 roku dla żołnierzy Legionów Polskich we Włoszech dowodzonych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego, a od 1927 roku jest hymnem Polski. Podczas publicznego wykonania hymnu mężczyźni zdejmują nakrycie głowy, a żołnierze  mundurach salutują do czapki.

Pomnik syrenki w Warszawie.

STOLICA
Mimo że w 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł siedzibę dworu królewskiego z Krakowa do Warszawy, koronacje nadal odbywały się na Wawelu. Tylko dwóch polskich monarchów koronowało się w Warszawie: Stanisław Leszczyński (1705) i Stanisław August Poniatowski (1764), ostatni polski król. Godłem polskiej stolicy jest warszawska syrenka. 





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz