Dzięki ustaleniom, które zapadły przy Okrągłym Stole, możemy dziś np. swobodnie podróżować po świecie. |
W konstytucji są zawarte prawa regulujące wszystkie dziedziny życia w kraju, w tym prawa dzieci. Obowiązującą obecnie w Polsce konstytucję uchwalono 2 kwietnia 1997 roku, na wspólnym posiedzeniu posłów i senatorów, zwanym Zgromadzeniem Narodowym. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej składa się z preambuły i 13 rozdziałów, zawierających razem 243 artykuły; artykuły z kolei dzielą się na ustępy. Często długą nazwę "Rzeczpospolita Polska" zapisuje się w skrócie RP.
OTWARCIE NA ŚWIAT
Podczas rozmów Okrągłego Stołu uchwalono, że w Polsce odbędą się naprawdę wolne wybory, których wyniki nie zostaną sfałszowane. Takie wybory odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku. Był to początek wielkich zmian ustrojowych w kraju.
Obrady Okrągłego Stołu trwały od lutego do kwietnia 1989 r. Teraz ten stół można zobaczyć w Pałacu Prezydenckim. |
OKRĄGŁY STÓŁ
Na pewno znasz legendę o królu Arturze. On i jego rycerze obradowali zawsze przy okrągłym stole, żeby nikt nie czuł się ważniejszy od innych. W 1989 roku również przy okrągłym stole władze Polski Ludowej zasiadły do rozmów z obywatelami domagającymi się reform kraju.
BŁĘDY W KONSTYTUCJI
Każdemu zdarza się popełnić błąd, ale to, co łatwo poprawić w zeszycie, w ważnych aktach prawnych musi zostać poprawione za pomocą ustawy. |
Prace nad Konstytucją RP trwały osiem lat. Najpierw o jej kształt spierali się politycy, potem pracowali nad nią prawnicy i językoznawcy. Mimo to w opublikowanym tekście znalazły się dwa proste błędy: "by" zamiast "być" i "organizacyjne" zamiast "organizacyjnie". Można je było poprawić dopiero po czterech latach, gdy Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ogłaszania ważnych dokumentów państwowych.
GDZIE MOŻNA PRZECZYTAĆ KONSTYTUCJĘ RP?
Preambuła jest jak piękne wejście do budynku |
Konstytucję RP w postaci książki znajdziesz w każdej bibliotece publicznej. W wersji elektronicznej jest dostępna na stronie internetowej Sejmu: www.sejm.gov.pl, w zakładce PRAWO. Można ją tam przeczytać w pięciu językach.
PREAMBUŁA
Preambuła to uroczysty wstęp do Konstytucji RP, w którym wyjaśniono, kto i dlaczego uchwalił nową ustawę zasadniczą. Jest jak piękny przedsionek do świątyni. Żeby lepiej zapamiętać to kolejne trudne słowo, powtórz je dwa razy.
Barbara Odnous "Konstytucja Polski"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz